foto: Maxim van Veelen

Lekker Lokaal: van boer naar bord

Slenterend met een peuter door de straten van Wittevrouwen zie ik van alles wat me fietsend ontgaat. Zoals een raamposter met ‘Rechtstreex, lokaal voedsel, nu ook in Wittevrouwen’. Thuisgekomen googelend vind ik dat een groeiend aantal initiatieven op dit gebied onze wijk bereikt.

Doel is steeds het toegankelijk maken van lokaal geproduceerd voedsel, minder transport, minder verpakking en meer zicht op waar je voedsel vandaan komt. Met ‘Lekker Lokaal in Noordoost’, een project van de Natuur en Milieufederatie, worden deze initiatieven ondersteund, vorige zomer met een startbijeenkomst in het Griftpark, mede georganiseerd door De Griftstroom. Meerdere groepen presenteerden zich daar, zoals VOKO Utrecht, een voedselcollectief dat gezamenlijk inkoopt en verdeelt op hun afhaalpunt, Café Averechts in Tuinwijk.

Sinds 2022 zit De Herenboeren, met locaties verspreid over het hele land, ook in De Bilt. Daar is een groep van tweehonderd gezinnen eigenaar van een kleinschalig, gemengd boerenbedrijf, gerund door twee betaalde boeren. De eigenaren vervullen allemaal kleinere of grotere taken, bijvoorbeeld het vullen van kratten, die elk gezin op zaterdag ophaalt. Hiermee worden vijfhonderd mensen gevoed, waarvan een aantal in Wittevrouwen. Regelmatig vertrekt een eigenaar en dan ontstaat er plaats voor een nieuwe.

Op een vrijdagmiddag neem ik een kijkje in de Nieuwe Kerk in Wittevrouwen, bij het afhaalpunt van Rechtstreex. Het is een online boodschappenservice voor vers, lokaal geproduceerd voedsel. Op hun website stellen deelnemende boeren zich voor. Opgericht in 2013 in Rotterdam, in 2023 volgde uitbreiding naar Utrecht, met een groeiend aantal boeren in deze omgeving. Vrijdag tussen 16.00 en 19.00 uur kun je daar de krat met je online bestelde groente, fruit en andere lokaal geproduceerde producten afhalen. Gerlinde, een vrijwilligster uit de buurt deelt vandaag achttien kratten uit – naar een betaalde wijkchef uit deze buurt wordt nog gezocht. Voor producten waar wel vraag naar is, maar geen lokale producent, werkt Rechtstreex onder andere samen met Odin. Gevraagd aan een medewerkster op de Biltstraat of zij deze concurrentie vrezen, krijg ik een brede lach: Nee hoor, we juichen alle initiatieven voor goed voedsel toe! Veel stof tot nadenken. En genoeg basis voor een gezond fruithapje.